درباره€ ما


تاریخچه :

نظر به كلام بلند و آسماني امام علي‌بن‌موسي‌الرضا عليه‌السلام: «... إنّ النّاس لَو عَلِموا مَحاسِنَ كَلامِنا لاتّبعونا» و باتوجه به اهداف مندرج در ماده چهار اساسنامة مجمع جهاني اهل بيت عليهم‌السلام و به‌منظور نشر معارف قرآن كريم، آخرين وديعة آسماني و تعاليم اهل بيت عليهم‌السلام در مراكز، دانشگاه‌ها و مؤسسات علم پژوه جهان و تعامل سازنده با اصحاب علم و انديشه و تربيت استادان و محققان و متخصصان متعهد در آفاق انديشه و تربيت اهل بيت عليهم‌السلام در رشته‌هاي مختلف، «مركز آموزش عالي اهل بيت عليهم‌السلام»‌با دريافت مجوز از شوراي گسترش آموزش عالي، از سال 1383 شروع به فعاليت نمود.

نظر به خاص بودن این مرکز آموزشی و در جهت تحقق اهداف تعريف شده و نيز اجرائي شدن فرمان مقام معظم رهبري خطاب به مجمع جهاني اهل بيت عليهم‌السلام در اجلاس 24 شهريور ماه 1390 مبني بر تأمين نيازهاي علمي بشر و مسلمانان جهان، «مركز آموزش عالي اهل بيت عليهم‌السلام» با مصوّبه ی شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه 744 مورّخ 1393/01/19، به «دانشگاه بين‌المللي اهل بيت عليهم‌السلام» ارتقاء یافت.

 

اهداف :

امهمترین اهداف دانشگاه بین المللی اهل بيت (ع) به شرح زیر است:

 1. تبیین معارف قرآن و اهل بیت علیهم السلام در تمامی عرصه های بین المللی به ویژه در مجامع دانشگاهی
 2. کمک به احیا و گسترش فرهنگ و تمدن اسلامی و میراث اهل بیت علیهم السلام.
 3. تأمین نیازهای علمی، پژوهشی و تخصصی مسلمانان جهان به ویژه پیروان اهل بیت علیهم السلام و توانمندسازی آنها.
 4. انتقال پژوهش های راهبردی اسلام ناب محمدی (ص) به مراکز علمی و پژوهشی جهان بر اساس اندیشه­ های امام خمینی (ره) و امام خامنه­ ای (دام عزه) و تجربیات انقلاب اسلامی.

 

مأموریّت ها:

مأموریت های دانشگاه به شرح زیر است:

 1. شناسایی نیازهای علمی، تخصصی و تحقیقاتی مراکز، دانشگاه ها و مؤسسات علمی، فرهنگی کشورهای مختلف جهان با اولویت جهان اسلام، به منظور ارائه خدمات علمی، تخصصی و تحقیقاتی به آنها.
 2. تربیت محققان و متخصصان متدین و متعهد و صاحب صلاحیت لازم برای تأمین نیازهای کشورهای مختلف با اولویت جهان اسلام و ارتقای علمی، پژوهشی و تخصصی مسلمانان، به ویژه پیروان اهل بیت علیهم السلام و توانمندسازی آنها در رشته های مختلف علوم انسانی، فنی مهندسی، پزشکی و علوم پایه از طریق جذب و پذیرش داوطلبان مسلمان پیرو اهل بیت علیهم السلام به صورت مستقل و در چارچوب آیین ­نامه­ ای خاص با تفاهم با وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به اشکال زیر صورت می پذیرد:
  الف) مستقیماً توسط «دانشگاه» در ایران.
  ب) در قالب توافقنامه همکاری با دیگر دانشگاه های ایران
  ج) تأسیس شعبه یا واحد دانشگاه و دیگر مراکز آموزشی در کشورهای هدف با رعایت اولویت ها با اعلان نیاز رئیس هیأت امنا و تصویب هیأت امنا.
 3. ایجاد ارتباط و همکاری با دانشگاه ها و مراکز علمی، پژوهشی مختلف جهان در راستای تحقق اهداف دانشگاه.
 4. برگزاری همایش های بین المللی به منظور تبیین اسلام ناب و معارف اهل بیت علیهم السلام.
 5. اعطای فرصت های مطالعاتی به استادان و دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه های جهان.
 6. طراحی و راه اندازی رشته ها در سطوح و مقاطع مختلف تحصیلی، آموزش های مقدماتی، زبان فارسی و سایر زبان های مورد نیاز ـ متناسب با اهداف دانشگاه ـ به دو شیوه حضوری و غیرحضوری.
 7. تهیه و تدوین محتوای آموزشی مورد نیاز.
 8. تألیف، ترجمه و انجام پژوهش های بنیادی و کاربردی مورد نیاز و نشر آنها به زبان های مختلف دنیا.
 9. عضویت در نهادها و سازمان های بین المللی علمی ـ فرهنگی و اعطای مدرک و عضویت افتخاری به شخصیت های علمی جهان.
 10. ایجاد کرسی های علمی ـ آموزشی با اولویت اسلام شناسی و شیعه شناسی در دانشگاه ها و مراکز علمی جهان.
 11. مدیریت و ساماندهی امور دانش آموختگان دانشگاه و مراکز تابعه وابسته.

 

چاپایمیل