تروریسم، ریشه مهم ترین تهدیدها برضد صلح و امنیت جهانی است

تروریسم، ریشه مهم ترین تهدیدها برضد صلح و امنیت جهانی است

روز هشتم شهریور، که روز مبارزه با تروریسم نام دارد، مصادف است با عملیات تروریستی نسبت به مقامات ارشد کشورمان در سال 1360 که به شهادت دو یار دیرین  انقلاب و دو اسوه علم و تقوا، شهید محمد علی رجایی، رئیس جمهور و محمد جواد باهنر، نخست وزیر کشورمان و تنی چند از همراهان آنها انجامید. این اقدام تروریستی که به دست عوامل ضد انقلاب وابسته به گروههای جاسوسی و با هدف مقابله و فروپاشی نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران انجام شد ، در میان سایر عملیات های تروریستی به دلیل شهادت نفرات اول و دوم دستگاه اجرایی یک کشور کم سابقه به شمار می آید.

کشور و ملت ایران، به عنوان یکی از قربانیان ترور ، همیشه در راستای ایجاد صلح، دوستی و امنیت در جهان تلاش کرده و معتقد است آزادی، صلح و امنیت حق هر انسانی است و باید ریشه تروریسم را خشکاند. تروریسم، از اساسی ترین معضلات جامعه جهانی و خطرناک ترین تهدیدها بر ضد حقوق ملت ها و ثبات بین المللی است.

اسلام اگر چه مبارزه بر ضد طاغوت های زمان، ستمگری، استبداد، استعمار و بی عدالتی را حتمی می داند و دفاع از مظلومان در برابر ظالمان و قدرت های سلطه گر را واجب بر می شمارد؛ در نقطه مقابل، بر اساس آموزه های قرآن ،کشتن یک فرد بی گناه را به منزله کشتن تمام انسان ها و انسانیت قلمداد می کند.

پایه های اسلام ناب در رحمت، مهربانی، پرهیز از سنگدلی، بخشایش و گذشت است و این دین الهی، هرگز ترور را در هیچ شرایطی تایید نمی کند و معتقد است اگر فردی دست به ترور بزند خلاف قوانین اسلام است.