اولین دوره سلسله نشست‌های علمی با موضوع مسئله مندی زنان، فرصت ها و تهدیدهای رویاروی آن ها برگزار شد.

اولین دوره سلسله نشست‌های علمی با موضوع مسئله مندی زنان، فرصت ها و تهدیدهای رویاروی آن ها برگزار شد.

سلسله نشست‌های علمی با موضوع مسئله مندی زنان، فرصت ها و تهدیدهای رویاروی آن ها با محوریت زن در مکتب اهل بیت علیهم السلام، عصر چهارشنبه 14 مهرماه به همت دپارتمان زنان دانشگاه بین المللی اهل بیت علیهم السلام و با سخنرانی دکتر حشمت اله قنبری همدانی استاد و پژوهشگر تاریخ اسلام برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه بین المللی اهل بیت علیهم السلام، در این نشست دکتر قنبری به بیان جایگاه زن در ادیان و جوامع مختلف پرداخت و گفت: جایگاه زن در ادیان الهی به درستی باید کشف شود و زنان باید جایگاه واقعی خود را بدانند و ما نمی‌توانیم بر پایه ی ایده های غربی رفتار کنیم و در نهایت وزن و اختیارات و تکالیف زن در تمام نقش ها که از آن برخوردار است باید دقیقا استخراج شود و ویژگی های زن کامل را بدون تعصب و تملق پیدا کنیم  و جایگاه زن در جامعه اسلامی را باید با توجه به دین اسمانی و کتاب قران و سخنان ائمه بیان کنیم .

فمنیسم و اندیشه‌های آن با توجه به دیدگاه یهود و نصارا بیان شده است چراکه در دیدگاه یهود و مسیح زن یعنی سرچشمه خطا و موجودی که اسباب خروج حضرت ادم از بهشت است و از زن به عنوان شیطان یاد شده است و انواعی از این اوصاف را به زن لقب داده اند و دلیل دیگری که باعث به وجود آمدن این جنبش افراطی شده است، عده ای از اندیشمندان غربی همانند افلاطون و تا اندیشه دکارت که انسان را موجودی ضعیف معرفی کرده و همچنین ژان ژاک روسو که می‌گوید زن فقط برای نیاز جنسی مرد افریده شده است و حتی فروید نیز می گوید که هیچ زنی نمی تواند به کمال برسد و موجودی ناقص است که این افکار باعث به وجود آمدن جنبش افراطی فمنیسم شد و با برداشت غلط از متون دینی، فمنیسم راه مقابله با این تبعیض را با ادیان و متون دینی معرفی کرده است. البته ما معتقد هستیم که کتب دینی به غیر از قران مورد تحریف قرار گرفته‌اند بنابراین مباحث انسانی با توجه به الواح تحریف شده بیان می شود بنابراین فمنیسم مقابله شدید با دین دارد . استراتژی دوم فمنیسم ها رها کردن وظایف زنانه زنان است مثلا چرا زن حتما باید همسر یا مادر باشد و اینها اسباب سلطه زن توسط مردان است و با آن مقابله می‌کنند و این رفتارهای غلط با توجه به برداشت های غلط از متون دینی تحریف شده صورت گرفته است در صورتی که از نظر دین زن و مرد در کنار هم کامل می شوند. از نگاه قران برعکس همه متون دینی دیگر، با قاطعیت زن و مرد را دو جزء غیرقابل تفکیک می داند (آیه13 سوره احزاب) و وظیفه اول آن ها نسبت به خودشان شناخت و معرفت است و بیان می‌کند کسی ارجح تر است که با تقواتر است و معیار از نگاه دین تقوا است و نه زن و نه مرد . زن و مرد تفکیک ناپذیر هستند و مکمل هم هستند . همچنین در آیه 35  سوره احزاب همه واژگان به صورت مونث و مذکر با هم آمده است و هدف آدم شدن و تکامل است و همه تلاش می کنند برای اجر عظیم که همان آدم شدن است و در این مسیر فرقی بین زن و مرد وجود ندارد. قران بین زن و مرد در مقام انسانی تفاوتی قائل نیست.

مبنای بررسی جایگاه زن در اسلام، کلام قران و پیامبر اکرم و ائمه اطهار است. در زمان پیامبر انقدر به وجود ایشان دروغ بستند که روزی پیامبر خطبه ای سر می‌دهد که اگر کسی تعمدا به من دروغ ببندد جایگاه آن در جهنم است پس همواره دروغ و تحریف وجود دارد بنابراین مبنای اصلی قران و احادیث مستند هستند. همچنین عقلی که در سایه دل آباد به وجود آمده باشد می‌تواند کلام درست را درک کند . از ویژگی های یگانه اهل بیت (ع) این است که در بین طرفداران خود حریت را منتشر می‌کند نه تعصب را و آزادگی پیدا کردن اصل است و انچه دین برای انسان به همراه می آورد حریت و آزادگی است.

نگاه قرآن و روایات به آفرینش آدم بسیار شگفت انگیز است و با ادیان دیگر متفاوت است. بارها شنیده‌اید که در ادیان دیگر گفته شده است که زن از دنده چپ مرد آفریده شده است که این سخن کذب است و در قران کریم بعد از آفرینش حضرت آدم و حوا ، آن ها در بهشت آغازین خلقت وجود داشتند و به آنها گفته می‌شود از هرآنچه می‌خواهید استفاده کنید فقط به این یک درخت نزدیک نشوید و اگر نزدیک شوید ظلم کرده اید. بنابراین می‌فهمیم که آدمیت آدم با ظلم لکه دار می شود. شیطان آنها را لرزاند و هر جمعیتی که حرف دشمن را باور کند لطمه می خورد و حضرت آدم از دشمن غفلت کرد بنابراین از بهشت رانده شدند و انسان با این غفلت در تشخیص خود دچار مشکل شد و فقط با تربیت می توان این نقص را درست کرد.

شیطان وسوسه خود را به حضرت ادم گفت و آن دسته که می‌گویند شیطان حضرت حوا را فریفته است مخالف قرآن بیان می‌کنند. طمع زندگی جاویدان باعث شد که حضرت آدم فریب شیطان را خورد البته در جای دیگری از قرآن آمده است که هردو را فریب داد و در قرآن زن و مرد با نام آدم بیان شده است. با تمرد و تخلف که همان ظلم است باعث شد تا برهنگی برای آنها به وجود بیاورد و این برهنگی به معنای بی حیایی است و آنها مجبور شدند با برگ‌های درختان بهشتی زشتی های خود را بپوشانند و آنها فهمیدند که اتفاقی در آنها افتاده است که عیب های همدیگر می‌دیدند در این زمان خداوند آنها را از دور صدا می زند و می‌گوید که شما فریب دشمنتان را خوردید و به شما گفتم که شیطان در آشکار و نهان دشمن شماست و اعتماد و خوش بینی به دشمن باعث خروج پدر و مادر ما از بهشت شد و تا به امروز ، انسان ها آن را در بین خود پخش می‌کنند. شیطان برای فریب آنها قسم دروغ گفت و آدم و حوا باور نمی‌کردند که کسی قسم دروغ بخورد تا آنها را فریب بدهد بنابراین قسم دروغ فعلی نیست که آدم انجام دهد و قسم دروغ فعلی است از افعال شیطان.

نزدیک شدن به درخت ممنوعه و یا خوردن میوه ممنوعه ضرری داشت که حضرت آدم و حوا به سرعت متوجه اشتباه خود شدند و بلافاصله هردو به خدا گفتند که ما به خودمان ظلم کرده‌ایم و تو اگر ما را نبخشی هلاک می‌شوی. آدم و حوا هردو به صورت مشترک مورد غضب خدا قرار گرفتند و هردو با هم از خداوند درخواست غفران و بخشش کردند و هیچ جا از هم جدا نبودند و بلافاصله که بعد از فهمیدن اشتباه خود لجاجت نکردند. نکته مهم این است که در زندگی هرگز لجاجت و تعصب نداشته باشید شیطان تعصب داشت و لجاجت کرد ولی ادم و حوا لجاجت نکردند و در عین پشیمانی و اندوهی که داشتند هرگز از رحمت خدا پشیمان نشدند و هردو با هم استغفار کردند و به ما نشان دادند که تنها راه فرار از ظلمت و گناه، پناه بردن به دامن پروردگار است.

در عالم هم اینطور است که زن و مرد به یکسان در آرامش، ساختن و تربیت خانه سهم دارند و یکی از اهداف ازواج به وجود آوردن یک فرزند و ادامه نسل است و آنها قبل از به وجود اوردن یک موجود دیگر باید اسباب تربیت و تعالی را فراهم کنند. خداوند در قران گفته است که کسی از جنس خودتان را برایتان همسر و اسباب آرامش آفریده ایم و برای اینکه به این سرمایه و آرامش برسند باید رحمت و مودت داشته باشند و همواره تفکر و تعقل داشته باشند و انسان هایی که اهل تفکر هستند به تکامل خواهند رسید و مودت و رحمت زمانی محقق می‌شود که بدانید که شما با هم یکی هستید و هیچ کس بر دیگری ارججیتی ندارد مگر بر تقوا بنابراین هیچ یک از زن یا مرد نمی تواند آرامش خانه را بهم بزند و هریک این کار را بکند از ابزار ابلیس است و مسئله دیگر اینکه آیه قران سازوکار زندگی است و با تاسی به آن می توان زندگی با آرامشی داشت . در خانواده‌هایی که رحمت و مودت وجود دارد هرگز منیت وجود ندارد و این نوع تربیت یک تربیت الهی است و در خانه اهل بیت علیهم السلام نیز چنین تربیتی وجود دارد.

دو سوال مهم پیش می آید که در زندگی‌های امروز چرا روح و روان جوانان ما در خانواده به آرامش نمیرسد؟ و چرا پدران و مادران ما برای جوانانشان موثر نیستند ؟ که در جلسه بعدی به آن خواهم پرداخت.

گفتنی است جلسات بعدی سلسه نشست‌های علمی مسئله مندی زنان با موضوع زن در مکتب اهل بیت علیهم السلام در تاریخ های 21، 28 مهرماه و 5 آبان ماه ساعت 16 الی 18 نیز برگزار خواهد شد.