حجت‌الاسلام والمسلمین مهدوی پور: ایرانیان در طول تاریخ، بیشترین نقش را در احیای معارف اهل بیت(ع) داشتند

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدوی پور:
ایرانیان در طول تاریخ، بیشترین نقش را در احیای معارف اهل بیت(ع) داشتند

افتتاحیه دوره کوتاه‌مدت آموزشی  تیم دانشجویان و پژوهشگران هند

به گزارش روابط عمومی دانشگاه بین‌المللی اهل بیت (ع)، مراسم افتتاحیه دوره کوتاه‌مدت آموزشی «آشنایی با معارف اهل بیت(ع)» تیم دانشجویان و پژوهشگران هند صبح روز دوشنبه ۲۳ آبان‌ماه ۱۴۰۱ با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سعید جازاری، رییس دانشگاه بین المللی اهل بیت(ع) و حجت الاسلام و المسلمین  مهدوی پور، نماینده ولی فقیه در هندوستان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم حجت الاسلام والمسلمین دکتر جازاری، رییس دانشگاه بین المللی اهل بیت (ع)، ضمن خیرمقدم به مهمانان این دوره کوتاه مدت با  بیان شعری از عبدالقادر گیلانی اشاره کرد: همدلی و نزدیکی قلب انسان‌ها در دنیای امروز امری ضروری است.

ما یک سرزمین داریم، شما عزیزان در سرزمینی به نام هند و ما نیز در همان سرزمین به نام ایران زندگی می‌کنیم، پس می‌توان گفت: به سرزمین خودتان خوش آمدید.

دکتر جازاری در ادامه با بیان نمونه‌ای از انسان‌های کامل که عشق به اهل بیت(ع) سبب تغییر مسیر زندگی خود شده بود فرمودند: گاهی با خودم فکر می‌کنم که چطور یک بانو در فرانسه در سن ۶۳ سالگی از دین خود جدا می‌شود و وصیعت می‌کند مرا در کنار یک عارف مسلمان دفن کنید.در واقع سوال من این است چه چیزی او را تا این حد منقلب کرده است؟ پاسخ این سؤال نفس عرفانی است.

رییس دانشگاه بین المللی اهل‌بیت (ع) افزود: پروردگار متعال به همه شما بزرگواران مسئولیتی عطا کرده است، که این وظیفه خطیر، توجه ویژه به این نفس عرفانی و حفاظت از آن می‌باشد. این وظیفه و راه استوار، همان طریق اهل بیت (ع) است و اهل بیت (ع) عصمت و طهارت، این راه را به ما نشان داده‌اند.

دکتر جازاری در پایان به توضیح برنامه‌های آینده مورد نظر برای این تیم پرداخت. زیارت مشهد مقدّس از جمله برنامه‌هایی است که برای این تیم در نظر گرفته شده است.

دکتر جازاری در پایان اظهار کرد: حضور شما در این مکان از الطاف الهی می‌باشد و شما دعوت شده امام رضا (ع) هستید. امیدواریم بتوانید از این فرصت استفاده کنید؛ هم بیاموزید و هم منتقل کنید.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین مهدوی پور، نماینده ولی فقیه در هندوستان، به بیان سخنرانی پرداخت و با اشاره به نقش ایرانیان در انتشار معارف اهل بیت (ع)، افزود: در طول تاریخ، ایرانیان در میان دیگرمسلمانان بیشترین نقش را در احیای معارف اهل بیت(ع) داشتند. بزرگترین مفسّران قرآن، بزرگترین عرفا و ادیبان حتی در ادبیات عرب از میان ایرانیان بودند و نقش آن‌ها در صیانت از احادیث و حفاظت از معارف اهل بیت (ع) نقش بزرگی بوده است. این افتخاری والا برای ایران است در میان مفسّران شیعه و سنی قرآن، از ایران بودند.

ایشان با اشاره به نمونه‌هایی از کتب تفسیر، همچون تفسیر طبری،  فخر رازی و .. نقش ایرانیان در میان مفسرّان به تصویر کشیدند.

حجت‌الاسلام مهدوی پور اظهار کرد: سرزمین ایران سرزمینی تمدّن ساز بوده است و انقلاب اسلامی ایران با هدف زنده کردن و حفاظت از شریعت اسلامی ایجاد شده است. شما عزیزان در دانشگاه بین المللی اهل بیت(ع) در کنار عارف بزرگ، مرجع دینی، سیاست گذار و سیاستمدار هوشمند امام خمینی(ره) قرار گرفتید و میتوان گفت این فرصت ارزشمندی برای شما خواهد بود.