کتاب واژگان پرکاربرد قراردادهای بین المللی حوزه پیمانکاری منتشر شد

  کتاب واژگان پرکاربرد قراردادهای بین المللی حوزه پیمانکاری، نوشته دکتر پیام طریقی به همت انتشارات دانشگاه بین‌المللی اهل‌بیت (ع) منتشر شد. گسترش صنعت ساخت و ساز در کشور عزیزمان ایران و به دنبال آن کسب تجارب ارزشمند توسط مهندسان عمران در این زمینه، موجب گردیده است که صدور خدمات

شروع

21 شهریور 1401 - 8:30 pm

پایان

21 شهریور 1401 - 7:30 pm

 

کتاب واژگان پرکاربرد قراردادهای بین المللی حوزه پیمانکاری، نوشته دکتر پیام طریقی به همت انتشارات دانشگاه بین‌المللی اهل‌بیت (ع) منتشر شد.

گسترش صنعت ساخت و ساز در کشور عزیزمان ایران و به دنبال آن کسب تجارب ارزشمند توسط مهندسان عمران در این زمینه، موجب گردیده است که صدور خدمات فنی و مهندسی به خارج از کشور، بیش از پیش مورد توجه فعالان این حوزه قرار گیرد. در این راستا شرکت در مناقصات برون مرزی و به تبع آن ورود به مباحث قراردادهای بین المللی در حوزه‌های پیمانکاری موضوعی است که از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و می‌بایست به واحدهای حقوقی و مناقصات شرکت‌های مهندسی محدود نگردد؛ بدلیل آنکه بسیاری از مباحث و ادعاهایی که بین پیمانکار، مشاور و کارفرما مطرح می‌گردند، فنی است و نیازمند آن است که مهندسان عمران نیز در این زمینه کاملاً مسلط بوده و به اصطلاح با ادبیات مربوط به این مبحث آشنایی کافی داشته باشند.
فیدیک (FIDIC) یا فدراسیون بین المللی مهندسان مشاور (Fédération Internationale des Ingénieurs-Conseils) نهادی بین المللی است که قراردادهای صنعت ساخت و ساز را در سطح بین الملل تبین می‌نماید. کتابی که این نهاد به عنوان شرایط عمومی پیمان، ساخت و اجرا (سه عاملی) منتشر کرده است، به فیدیک قرمز (FIDIC-Red Book) شناخته می‌شود؛ که اولین نسخه آن در سال 1999 میلادی و آخرین آن در سال 2017 میلادی انتشار یافته است.
در کتاب حاضر سعی شده است که با بررسی دقیق متن آخرین ویرایش کتاب فیدیک قرمز، اصطلاحات و لغات مهم و کاربردی آن در قالب یک لغتنامه استخراج گردد و خوانندگان آن را برای ورود به عرصه فعالیت های مرتبط با حوزه پیمانکاری بین المللی از جمله درک قراردادها، نامه نگاری ها، شرکت در جلسات و… آماده سازد.