Nulled24

نشست نقد کتاب « واکاوی نقش شیعیان و کنش‌های آنها در اتحاد اسلامی در جنگ‌های آغازین صلیبی » در دانشگاه بین المللی اهل بیت (ع) برگزار شد

  به همت معاونت پژوهش و فناوری، نشست نقد کتاب ” واکاوی نقش شیعیان و کنش‌های آنها در اتحاد اسلامی در جنگ‌های آغازین صلیبی ” صبح روز دوشنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۹ ، با ارائه دکتر مهدی محمدی و داوری دکتر احمد خامه یار در سالن  آمفی تئاتر دانشگاه بین

شروع

4 بهمن 1399 - 12:00 am

پایان

 

به همت معاونت پژوهش و فناوری، نشست نقد کتاب ” واکاوی نقش شیعیان و کنش‌های آنها در اتحاد اسلامی در جنگ‌های آغازین صلیبی ” صبح روز دوشنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۹ ، با ارائه دکتر مهدی محمدی و داوری دکتر احمد خامه یار در سالن  آمفی تئاتر دانشگاه بین المللی اهل بیت (ع) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه بین المللی اهل بیت (ع)، جنگ‌های صلیبی طی دو قرن، آناطولی، شام، مصر و در اواخر، شمال آفریقا را درگیر خود نمود. تهدید ناشی از حملات صلیبیان در ابعاد اقتصادی، اجتماعی و سیاسی برای همه مردم شام رخ نمود و این امر به خاطر شرایط جغرافیایی شمال شام، در حلب بیش از جنوب شام به مرکزیت دمشق بود. محاصره حلب توسط صلیبیان از سمت شمال، شرق و غرب، شرایطی بحرانی را برای آن‌ها به وجود آورد. این شرایط، مصیبتی فراگیر بود که همه مسلمانان اعم از شیعه و سنی را تهدید می‌نمود. کنش‌گری شیعیان امامیه در این دوران بسیار چشم‌گیر است. وجود تهدید مشترک برای همه اقشار و مذاهب اسلامی به خصوص در شمال شام، سبب شد تا فعالیت شیعیان امامیه در قالب همگرایی میان اهل سنت و شیعیان جلوه کند. این همگرایی در ابعاد، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی متجلی شد و تا ایجاد وحدت در ممالک متأثر از حمله صلیبیان در زمان اتابکان زنگی ادامه داشت و همین همگرایی سبب شکست نهایی صلیبیان در این منطقه شد. همکاری شیعیان با حکومت‌های سنی و همگرایی و وحدت آنان در این زمینه، نشانگر فهم عمیق آنان از عمق تهدید صلیبیان بود.

قابل ذکر است این جلسه با رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی (ماسک و فاصله گذاری اجتماعی) و با حضور مدیران حوزه پژوهش و همچنین دانشجویان برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *