آیت الله رمضانی: مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) از قوی‌ترین دیپلماسی مردمی دینی برخوردار است/ تاکید بر فعال‌سازی ظرفیت‌ کرسی‌های شیعه‌شناسی

به گزارش اداره کل روابط عمومی و بین المللی دانشگاه بین المللی اهل بیت (ع) به نقل از، خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ آیت الله «رضا رمضانی» در نخستین روز از “چهاردهمین نشست اداری هیئت رئیسه جامعه المصطفی(ص) العالمیه با نمایندگان خارج از ایران” که در سالن اجتماعات سازمان مرکزی جامعه المصطفی(ص) العالمیه برگزار شد، تأکید کرد: مجمع جهانی اهل بیت(ع) و جامعه المصطفی(ص) العالمیه هم‌اکنون بهترین دوران تعامل را سپری می‌کنند.
دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) ادامه داد: حضور جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر «عباسی» با اشراف در حوزه آموزش و پژوهش و بدنه جامعه المصطفی(ص) العالمیه فرصت بسیار مغتنمی است برای مدیریت ایشان در سطح ارتقاء در ابعاد علمی و فرهنگی این دانشگاه.
وی ضمن اشاره به نقش جامعه المصطفی(ص) العالمیه در تربیت دانش‌پژوهان علوم دینی، اظهار داشت: نقش مهمی که جامعه المصطفی(ص) العالمیه در تربیت نیروها دارد، این است که دانش‌پژوهانی کارآمد و روزآمد را با تأکید بر ادبیات عرصه بین‌المللی تربیت نماید. افرادی که در عین خلاقیت، روح معنویت و عدالت‌محوری و روح مقاومت در آنان حاکم است.
دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، در ادامه، بر اهمیت نقش الگودهی دانش‌آموختگان جامعه المصطفی(ص) العالمیه تأکید نمود و ابراز داشت: آیه شریفه « وَکَذٰلِکَ جَعَلناکُم أُمَّهً وَسَطًا لِتَکونوا شُهَداءَ عَلَى النّاسِ وَیَکونَ الرَّسولُ عَلَیکُم شَهیدًا …» (بقره: ۱۴۳) را تقریباً همه مفسران، امت وسط را امت میانه معنا و معرفی می‌کنند، یعنی امتی که به دور از افراط و تفریط است.
وی ادامه داد: مرحوم علامه طباطبایی و آیت‌الله جوادی آملی بیان دیگری را در این تفسیر مورد توجه قرار می‌دهند و در عین تأکید بر دعوت اسلام به وسط و میانه، امت وسط را در این آیه شریفه به معنای وساطت گرفته‌اند؛ همان گونه که پیامبر اکرم(ص) واسط میان خدا و خلق است، این افراد نیز نقش وساطت را بین وحی و مردم دارند و وحی را به درستی تبیین نموده و خود الگویی برای دیگران می‌شوند.
آیت الله رمضانی با بیان اینکه نمی‌خواهیم کسانی را که برآنند تا فقط چند واحد درسی را بگذرانند، تربیت نماییم، خاطرنشان کرد: باید افرادی شناسایی و تربیت شوند که گمشده خود را در مبانی و معارف اصیل الهی جست‌وجو می‌کنند.
وی در ادامه، به ویژگی‌های مدیریتی پیامبر اعظم(ص) اشاره نمود و اذعان داشت: اخلاق و معنویت، از برجستگی‌های ویژه مدیریت پیامبر اکرم(ص) است؛ با توجه به سیره نبوی(ص) خروجی المصطفی باید دانش‌آموختگانی باشند که الگو، حجت‌ و سند هستند و فرشتگان الهی در روز قیامت به این اسناد احتجاج خواهند نمود.
دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) به اصول مدیریتی حاکم بر مراکز دینی اشاره نمود و یادآور شد: در مدیریت این مجموعه‌ها چهار اصل باید لحاظ شود، یکی، اصل علمی بودن مدیریت است که باید آموزش‌ها، مسائل و شیوه‌ها به‌روز بوده باشد.
آیت الله رمضانی اصل دوم را فقهی بودن مبانی دانست و ابراز داشت: نگاه ما مبتنی بر اصول و بایدها و نبایدها و الزاماتی است که حوزه فقه مشخص می‌کند؛ از این رو، این مهم باید خود را در تمام عرصه‌های مدیریتی نشان دهد.
وی افزود: اخلاق، اصل مهم دیگری است که در هر زمانی می‌تواند تأثیرگذار باشد؛ مدیریت در مراکز دینی باید اخلاقی شود؛ شاید یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های پیامبر اکرم(ص)، که تأثیرگذاری زیادی در جهان‌شمولی حرکت ایشان داشت، ویژگی‌های اخلاقی ایشان بود.
دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) به اصل ولایی بودن به عنوان اصلی دیگر در مدیریت‌های دینی اشاره نمود و اذعان داشت: در تمام عرصه‌های مدیریتی مراکز دینی باید اصل ولایت حکم‌فرما باشد؛ امام صادق(ع) در روایتی می‌فرمایند: «إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ أَدَّبَ نَبِیَّهُ فَأَحْسَنَ أَدَبَهُ فَلَمَّا أَکْمَلَ لَهُ الْأَدَبَ قَالَ- إِنَّکَ لَعَلى‏ خُلُقٍ عَظِیمٍ‏ ثُمَّ فَوَّضَ إِلَیْهِ أَمْرَ الدِّینِ»؛ خداوند عز و جل پیامبرش را تربیت کرد و نیکو تربیتش نمود و چون ادب و تربیتِ او را به کمال رساند، فرمود: «همانا تو داراى خویى والا هستى». آن گاه، کار دین و امت را به او واگذار کرد تا بندگان او را تربیت و اداره کند.
وی با تأکید بر اینکه کسی که از عنصر ادب برخوردار باشد، می‌تواند این مأموریت را به بهترین شکل ایفا نماید، اظهار داشت: امر تعلیم و تربیت، رسالت برجسته‌ای است که به این مجموعه فخیم و وزین واگذار شده است؛ از این رو، لازمه موفقیت در کارها، آموختن دانش مدیریت دینی و اسلامی است. در منشور اخلاقی اسلام، نخستین اصل، توحید است و در ذیل این اصل بقیه معارف تعریف می‌شوند و جایگاه پیدا می‌کنند.
سخنران روز نخست “چهاردهمین نشست اداری هیئت رئیسه جامعه المصطفی(ص) العالمیه با نمایندگان خارج از ایران” در ادامه، ضمن تقدیر از تلاش جامعه المصطفی(ص) العالمیه در حوزه آموزش‌های مجازی خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط امروز و وضعیت حاکم بر دنیا، این افسردگی، سرخوردگی و دلمردگی، که به واسطه جدا شدن از معنویت شکل گرفته است، به صورت جدی جوامع را به سمت معنویت گرایش می‌دهد.
وی افزود: امروز چهارهزار معنویت بدلی در دنیا به وجود آمده که نشان‌دهنده اصل مهم نیاز به معنویت اصیل و مبتنی بر توحید است؛ همین که عده‌ای وادار شده‌اند به سمت خلق بدلیات و جعلیات معنویت حرکت کنند، نشان‌دهنده اهمیت و جایگاه معنویت در جوامع است.
آیت الله رمضانی با بیان اینکه با توجه به این بازتعریف‌ها، نیازمند بازنگری و نقد درون‌گروهی هستیم، یادآور شد: باید خود را ارزشیابی نماییم؛ باید ببینیم با توجه به مأموریت محوله و تلاش‌ها توانسته‌ایم به این مأموریت دست یافته، به سمت مطلوب حرکت نماییم.
وی، ضمن اشاره به ظرفیت‌های پیش روی همکاری مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام و جامعهالمصطفی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون، مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) از قوی‌ترین دیپلماسی عمومی دینی در حوزه مباحث دینی جهان برخوردار است؛ این مهم برآمده از ظرفیت المصطفی و دانش‌آموختگان این نهاد فاخر بین‌المللی است که به عنوان تأثیرگذاران عرصه دین فعالیت می‌کنند.
دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) تأکید کرد: لازم است با فعال‌سازی ظرفیت‌ کرسی‌های شیعه‌شناسی، پاسخ به نیازهای دانشی عصر جدید، که خود را تشنه معنویت و معرفت مکتب اهل‌بیت(ع) می‌داند، تسهیل نماییم.
آیت الله رمضانی، در پایان سخنان خود، با بیان اینکه ضمن برنامه‌ریزی مشترک برای بازشناسی وضعیت موجود و رابطه آن با وضعیت مطلوب، باید کوشاتر از پیش عمل نماییم، خاطرنشان کرد: مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) و مجامع محلی آن می‌توانند در این عرصه با گسترش فعالیت‌ها، ارتباطات قوی‌ با نمایندگی‌های جامعه المصطفی(ص) العالمیه برقرار نمایند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *