آیه الله رمضانی: همه اتفاقات روز عاشورا درس‌های تربیتی دارد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه بین المللی اهل بیت (ع) به نقل از خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ ویژه برنامه مناسبتی “شرح شیدایی” کاری از سیمای مرکز گیلان است که همزمان با دهه اول محرم با سخنرانی دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) و نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری از شبکه باران پخش می‌شود.
آیت ‌الله «رضا رمضانی گیلانی» در قسمت نهم این ویژه برنامه تلویزیونی که روز شنبه 8 شهریور 1399 پخش شد، اظهار داشت: باید در ایام محرم به درس‌های نهضت امام حسین (ع) بیشتر توجه کنیم.
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با اشاره به اینکه مقصدی که در مکتب امام حسین(ع) تعریف شده، یک مقصد الهی است، تصریح کرد: برای رسیدن به این مقصد، باید راه معقول الهی و انسانی طی شود.
وی افزود: ما می‌توانیم از اتفاقاتی که در عاشورا به وقوع پیوست، در راستای رسیدن به مقصد الهی، درس‌های تربیتی بگیریم.
آیت ‌الله رمضانی، پیدا کردن صفات الهی از جمله علم و قدرت در خود را به عنوان مقصد نهایی انسان‌ها برشمرد و گفت: انسان باید درک، فهم و علم آن این باشد که از جهان فهم دقیقی داشته باشد تا به قرب الهی از نظر معنوی برسد.
نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه انسان مسیری که برای زندگی انتخاب می‌کند باید درست باشد، تصریح کرد: در این انتخاب هم باید بدانی وقتی مقدمات کار درست نباشد، نباید انتظار نتیجه مطلوب داشت.
وی خاطرنشان کرد: امام حسین (ع) به ما یاد می‌دهد، مقصد خود را الهی در نظر بگیریم و راهی که انتخاب می‌کنیم نیز متناسب برای آن مقصد باشد.
آیت‌ الله رمضانی با تاکید بر اینکه با راه ناپاک نمی‌توان به مقصد پاک رسید، اظهار کرد: برای رسیدن به هدف مقدس از هر وسیله ای نمی شود استفاده کرد.
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با اشاره به اینکه امام حسین (ع) می خواهد مسیر کمال، ترقی، تعالی و تفسیر دقیقی از زندگی را به انسان یاد بدهد، اظهار کرد: تکامل انسان با شناخت نسبت به امام (ع) محقق می شود و باید بر اساس آنچه ولی خدا مشخص کرده، حرکت کرد.
وی به داستان “عبیدالله بن حر جعفی” در حادثه عاشورا و پیشنهاد اهدای اسب‌های تندرو به امام حسین(ع) اشاره کرد و گفت: این فرد بعد از دعوت امام (ع)، مقابل جان خود بخل ورزید.
وی تصریح کرد: اگر می‌خواهیم به کمال رسیده و رشد کنیم، باید در برابر خودکامگان و مستبدان مقابله کرد و ایستاد.
آیت الله رمضانی رسیدن به زندگی آرمانی و پاک را مستلزم پرداخت هزینه و شناخت مسیر درست دانست و اظهار کرد: نگاه‌های تربیتی را باید در تک تک وقایعی که در روز عاشورا اتفاق افتاد، مورد توجه قرار بدهیم.
نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری به برخورد حضرت عباس(ع) در مقابل امان‌نامه دشمن اشاره و تاکید کرد: حضرت عباس(ع) در مواجهه با امان‌نامه فرمودند، “انتظار دارید که من زنده باشم و امام من شهید شود؛ وقتی امام نباشد بشریت از مسیر حیات منحرف می شود”.
وی همراهی و فداکاری یاران امام حسین(ع) در شب عاشورا را شکل دیگری از فهم زندگی دانست و اظهار کرد: این در حالی است که امروزه در نظام‌های سکولار، اعتقاد دارند که انسان نباید خود را برای دین فدا کند.
آیت الله رمضانی ادامه داد: این نگاه سکولاری در مورد دین در حالی بیان می‌شود که امروزه، کسانی که برای وطن خود جان فدا می‌کنند به عنوان قهرمانان ملی شناخته شده و مورد احترام قرار می‌گیرند؛ قطعا دین بالاتر از این موارد است.
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با اشاره به اینکه دین می‌خواهد زندگی با مفهوم واقعی را به بشریت بیاموزد، تاکید کرد: دین اگر درست فهمیده شود، عدالت، عقلانیت، امنیت، رفاه و فهم درست از ابدیت زندگی را به همراه دارد که سبب اصلاحات فکری جدید در انسان می‌شود.
وی با بیان اینکه اگر نظام فکری انسان اصلاح نشود، همواره در زندگی دچار چالش و مشکل هستیم، اذعان کرد: امام حسین(ع) زیباترین نگاه نسبت به زندگی بر محور کرامت را به بشریت می‌آموزد.