اجلاس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) با صدور بیانیه پایانی اجلاس به کار خود پایان داد.

به گزارش اداره روابط عمومی و بین المللی دانشگاه بین المللی اهل بیت (ع)، به نقل از خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ صد و هشتاد و هشتین اجلاس موسّع شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در مشهد مقدس برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین رضا رمضانی-دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) – در “صد و هشتاد و هشتمین اجلاس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ” با قدردانی از رهبر انقلاب اسلامی و اعضای شورای عالی برای اعتماد به وی، به نکاتی از حکم رهبری اشاره و اظهار امیدواری کرد که بتواند در اجرای آنها موفق باشد.

او در ادامه از تلاش‌ های سی‌ساله دبیران کل مجمع تشکر کرد و گفت: از آقایان تسخیری، ولایتی، مرحوم آصفی و بویژه از زحمات ۱۵ ساله مخلصانه و دیرپای آقای اختری سپاسگزاری می‌کنم.

عقلانیت، معنویت، عدالت و مقاومت چهار عنصر تحول در مجمع

او سپس گزارشی از فعالیت‌ های سه ماهه خود در مجمع ارائه کرد که ملاقات با مراجع عظام تقلید و علمای اعلام از اولین اقدامات وی بود.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در این رابطه گفت: ما معتقدیم مجمع می‌تواند و باید حلقه وصل بین پیروان اهل بیت(ع) با ولایت و مرجعیت شیعه باشد. دنبال کردن تفاهم نامه‌ های گذشته و امضای تفاهم نامه‌ های جدید با نهادهای همسو و تشکیل کمیته پیگیری دستگاه‌ های ذیربط نیز از اقدامات اولیه دبیرکل مجمع بوده است.

رمضانی “عقلانیت، معنویت، عدالت و مقاومت” را چهار عنصر اصلی برای ایجاد تحول در مجمع دانست و گفت: در این راه باید مخاطبان خود و اقلیم‌ هایی را که باید مورد توجه قرار دهیم بشناسیم. ایجاد انضباط مالی و تشکیل بانک اطلاعات از کارهای دیگر در دوره جدید مجمع است که در حال دنبال شدن است.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) اولویت‌ های خود در فعالیت پیش رویش را چنین عنوان کرد: استفاده از بیانیه گام دوم انقلاب برای تبیین راهبردهای آینده مجمع و تلاش برای ترویج اخلاق و معنویت بر اساس سیره و مکتب اهل بیت(ع) و نیز تلاش و ترویج عدالت خواهی و ترویج سبک زندگی اسلامی بر محور آموزه‌ های ناب اهل بیت علیهم السلام، حفظ شبکه مبلغین بومی پیرو اهل بیت(ع) و توسعه آنها، شبکه سازی و استفاده از ظرفیت های مهمی که کمتر مورد استفاده قرار گرفته است مانند زنان و کودکان، استفاده از فضای مجازی در تبیین معارف اهل بیت(ع) و ارتقای توانمندی‌ های شیعیان (مانند تقویت خبرگزاری ابنا، دائره المعارف ویکی شیعه و شبکه‌ های اجتماعی)، تقویت دانشگاه بین‌المللی اهل بیت(ع) و گستره جغرافیایی آن، عضویت افراد جدید، جوان و چابک در مجمع عمومی، پیگیری برگزاری “همایش بین المللی حضرت ابوطالب(ع) ” و تشکیل ستاد مرکزی از نهادهای مختلف ذیربط، رسیدگی به وضعیت استخدامی و رفاهی پرسنل مجمع، تلاش برای شبکه سازی اجتماعی برای بخش‌ های مختلف پیروان اهل بیت علیهم السلام.

توطئه‌ های آمریکا در منطقه، ادامه طرح‌ های آن در همه جهان است

علی‌اکبر ولایتی-عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) – نیز گفت: از بولیوی تا ونزوئلا تا سوریه و لبنان و یمن و عراق و تا کره شمالی و شرق آسیا، آمریکا طرح و برنامه مشترکی دارد.

عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: شرایط در عراق هم غیرمنتظره نبود و در ادامه همان طرح است. آمریکایی‌ ها وقتی موفق نشدند که داعش را به پیروزی برسانند طرح را تغییر دادند و با استفاده از باقیمانده‌ های حزب بعث و برخی گروه‌ های دیگر، کار خود را انجام دادند.

وی همچنین اظهار کرد: داعش متوقف شد ولی زمینه‌هایی که داعش در آن رشد کرد، هنوز وجود دارد. عربستان سعودی و امارات اقدامات آشوبگرانه آمریکا در عراق را حمایت می‌کردند و حتی رسماً در خیابان‌ ها پول پخش می کردند. توطئه‌ های آمریکا در سوریه و لبنان نیز ادامه همین طرح است. همان طور که در یمن نیز وارد فاز نظامی شدند اما نتیجه نگرفتند و امروز آل سعود به دنبال مذاکره با انصارالله است.

ولایتی افزود: می‌توان امیدوار بود که با هدایت مرجعیت و خویشتنداری سازمان‌ ها و گروه‌ های اصیل عراقی، اوضاع آن کشور رو به بهبود رود و نقشه‌ های آمریکا نقش بر آب شود.

دانشگاه بین‌المللی اهل بیت(ع) کادرهای آینده جهان تشیع را می‌سازد

آیت الله محمدعلی تسخیری-عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) – در ادامه به اهمیت دانشگاه بین‌المللی اهل بیت(ع) اشاره کرد و گفت: این دانشگاه وظیفه کادرسازی برای آینده جهان تشیع را بر عهده دارد.

عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) توجه بیشتر به این دانشگاه را از اولویت‌ های مهم مجع دانست.

مشاور عالی رهبر معظم انقلاب در جهان اسلام، مبلغان بومی پیرو اهل بیت(ع) در جهان را برای گسترش معارف قرآن و عترت مهم خواند و گفت: لازم است که مجمع توجه بیشتری به امور این مبلغان داشته باشد.

تسخیری همچنین درباره نقش آستان‌ های مقدسه تأکید کرد: می‌توان از ظرفیت‌های بزرگ آستان قدس رضوی برای فعالیت‌های مشترک در زمینه ترویج معارف اهل بیت(ع) استفاده کرد.

پیشرفت تشیع در آفریقا متوقف نشده است

همچنین مرتضی مرتضی العاملی-عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) – گفت: هم اکنون جنگ بزرگی بین کفر و ایمان در جریان است. جبهه کفر از اقتصاد و گرسنه نگه داشتن مردم به عنوان اسلحه استفاده می‌کند. مشکلات و فشارهای اقتصادی منحصر به ایران نیست بلکه مسلمانان تحت محاصره اقتصادی قرار گرفته‌اند و این حلقه محاصره در 10 سال اخیر تنگتر شده است.

وی تاکید کرد: پشت همه این توطئه‌ ها آمریکا و اسرائیل قرار دارند. با این همه پیشرفت تشیع در قاره آفریقا و گرایش مردم این قاره به مکتب اهل بیت(ع) یک لحظه متوقف نشده و نمی‌شود؛ این مسئله ارتباط مستقیمی با فطرت “انسان آفریقایی” دارد که بدون هیچ شائبه‌ای، حق را قبول می‌کند.

عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) درباره فعالیت‌های موسسات شیعی در آفریقا ادامه داد: علاوه بر موسسات متعددی که سال‌های سال مشغول فعالیت هستند، هم اکنون موسسات تبلیغی از سوی شیعیان بومی آفریقا به شکل مستقل فعالیت‌ های خود را اداره می‌کنند.

در پایان این اجلاس، اعضای شورای عالی مجمع دیدگاه‌ های خود را درباره حوادث مهم جهان تشیع بیان کردند.

بیانیه پایانی اجلاس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع)

همچنین متن کامل بیانیه پایانی اجلاس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الَّذینَ یُبَلِّغونَ رِسالاتِ اللَّهِ و یَخشَونَهُ و لَا یَخشَونَ أحَداً إلَّا اللَّهَ و کَفیٰبِاللَّهِحَسیبا (الاحزاب – ۳۳)

با عنایات پروردگار عالم و در ظل توجهات حضرت ولی عصر – ارواحنا فداه – یکصد و هشتاد و هشتمین اجلاس موسع شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در روزهای پنجشنبه و جمعه ۲۱ و ۲۲ آذر ۱۳۹۸ در جوار بارگاه ملکوتی امام علی بن موسی الرضا(ع) برگزار شد.

در این اجلاس که اولین نشست پس از آغاز تصدی دبیرکل جدید مجمع بود، اعضای شورای عالی ضمن تبریک به حضرات آقایان «اختری» و «رمضانی» و آرزوی موفقیت برای آنان در سِمت های جدید (ریاست شورای عالی و دبیرکلی مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام)، اولویت ها و اقتضائات فعالیت در این دوره نوین را مورد بررسی قرار دادند.

همچنین ضمن گرامیداشت یاد و خاطره «مرحوم آیت الله حاج شیخ محمد آصف محسنی» عضو فقید شورای عالی و «مرحوم علامه سید جعفر مرتضی عاملی» عضو فقید مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع)، مهمترین حوادث جهان تشیع مورد بررسی قرار گرفت و اعضای شورا بر ضرورت بازبینی اهداف و راهبردهای مجمع برای ایفای نقش مفید در رویدادهای مرتبط با پیروان اهل بیت(ع) تأکید کردند.

اینک در پایان این اجلاس، لازم است مواضع مجمع جهانی اهل بیت(ع) درباره اوضاع جاری منطقه و جهان، به شرح زیر اعلام شود:

۱. شورای عالی مجمع بر خطوط ترسیم شده از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی برای دبیرکل جدید تأکید کرده، پشتیبانی کامل و نیز آمادگی خود برای کمک به ایشان در جهت دستیابی به “رویکرد تحول‌گرا و متناسب با شرایط حساس بین‌المللی و جایگاه مهمّ پیروان اهل‌بیت علیهم‌ السلام” را اعلام می‌کند.

۲. آخرین وضعیت پیروان اهل بیت(ع) در کشورها و مناطق مختلف جهان دغدغه مهم اعضای شورای عالی است. هم اکنون به دلیل طرح های ضدبشری آمریکا در نقاط گوناگون جهان – که به وسیله لابی‌های صهیونیستی اجرا و با دلارهای نفتی حکام مرتجع منطقه پشتیبانی می‌شود – مردم این کشورها، از جمله مسلمانان بحرین، یمن، عراق، سوریه، لبنان، فلسطین، افغانستان، پاکستان، نیجریه، کشمیر و میانمار، تحت فشارهای متعدد مذهبی، سیاسی، امنیتی و اقتصادی قرار دارند.

۳. مردم مظلوم عراق، پس از چند قرن که زیر یوغ حاکمان اجنبی، استعمار انگلیسی و مظالم بعثی قرار داشتند، پس از سقوط رژیم صدام در انتظار رفاه و آسایش بودند. اما توطئه های پی در پی جبهه استکبار – مانند آنچه با پدید آوردن داعش ایجاد شد – و نیز مفاسد و ناکارآمدی های داخلی، موجب برآورده نشدن این انتظارات شد. اما واضح است که اولین زیرساخت پیشرفت برای هر جامعه “امنیت” آن است. آنچه در سه ماه اخیر در عراق شاهد هستیم، علاوه بر آنکه جان و مال شهروندان این کشور را مورد تهدید و تجاوز قرار داده است، قدم مثبتی در راه رفاه و توسعه عراق محسوب نمی‌شود. لذا شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اعلام حمایت از مرجعیت و ملت عراق، بر ضرورت وحدت ملی همه احزاب، گروه ها و اقشار مختلف مردم تاکید می‌کند و از آنان می‌خواهد که برای حفظ امنیت و آرامش این کشور و مقابله با توطئه های شیطانی آمریکا و صهیونیسم، زیر پرچم مرجعیت قرار گرفته و با پیگیری مطالبات خود از راههای قانونی، مانع از موفقیت طرح های دشمنان امت اسلامی و بازگرداندن عراق به سالهای سیاه دیکتاتوری شوند.

۴. اعضای شورای عالی نگرانی شدید خود را از اوضاع نابسامان انسانی، اجتماعی و بهداشتی در کشور یمن ــ که بر اثر تداوم تجاوز سبعانه ائتلاف سعودی ایجاد شده است ـ اعلام می‌کند و خواستار پایان سریع این اقدامات وحشیانه و گفت‌وگو میان گروههای یمنی برای ایجاد حکومتی عادل و فراگیر است.

۵. تداوم وضعیت اسفبار و رقت‌انگیز مردم عزیز کشمیر را که موجب نگرانی عمیق مسلمانان و آزادیخواهان جهان شده است شدیداً محکوم می‌کنیم و از دولت هندوستان انتظار داریم ضمن احترام به حقوق اولیه و انسانی مردم کشمیر، خسارت‌های مادی و معنوی آنان را جبران کند.

۶. انتقال روحانی عالیقدر، مردمی و شجاع نیجریه «حجت الاسلام والمسلمین شیخ ابراهیم زاکزاکی» از حبس خانگی به زندان، نگرانی های جامعه اسلامی و آزادیخواهان جهان را نسبت به سلامتی و فرایند نامطلوب درمانی ایشان بشدت افزایش داده است. از دولت نیجریه انتظار می‌رود که با تفطن به دسیسه‌های صهیونیستی هر چه سریعتر به حبس غیرقانونی ایشان پایان داده، آزادی عمل وی در فعالیت‌های دینی و اجتماعی را نیز فراهم آورد.

۷. اعضای شورای عالی مجمع همچنین ضمن ابراز نگرانی از ادامه زندانی شدن «آقای سیداحمد سامبی» رییس جمهوری اسبق کشور کومور، از مقامات این کشور می خواهد که ایشان را به سرعت از اسارت رها کرده، اجازه معالجه را به وی بدهد.

۸.در پایان، از مجامع بین‌المللی و منطقه‌ای، سازمان های حقوق بشری، علماء ادیان و نخبگان جهان می‌خواهیم که در برابر این ستمکاری ها ساکت نباشند و نسبت به آنچه بر مسلمانان مظلوم در نقاط مختلف جهان می‌رود به عاملان و آمران آنها هشدار داده، مانع از استمرار این جنایات شوند.

ولا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم

شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع)

در این اجلاس دوروزه حجج اسلام محمدحسن اختری، سید ابوالحسن نواب، رضا رمضانی، محسن قمی، محمدعلی تسخیری، علی اکبر ولایتی، سید احمد خاتمی، هادوی تهرانی، محمدی عراقی و علی عباسی (از ایران)، حسین المعتوق(از کویت)، حسن حماده(از لبنان)، مرتضی مرتضی العاملی(از آفریقا)، نادر جعفر (نماینده فدراسیون جهانی خوجه‌های اثنی عشری) و نیز معاونان و برخی از مدیران مجمع جهانی اهل بیت(ع) حضور داشتند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *